Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis ostrova

Na ostrově Djerba je pár vesnic a skoro všude kolem severního pobřeží hotelové komplexy, což tvoří takovou souvislou aglomeraci. Ve vesničkách se dá nakoupit různé "místní" zboží jako třeba textil keramika nebo stříbro. Některé výrobky se dělají na místě.

Celý ostrov je mimořádně plochý. Návštěvníkovi přijíždějícímu po silnici z pevniny se může zdát, že jde vlastně jen o písečnou dunu vystrčenou kousek do moře. Na Djerbě je u severního pobřeží několik zavlažovaných golfových hřišť. Zbytek ostrova tvoří suchá pole a pustiny, případně sady s nuznými olivovníky a datlovými palmami, jejichž plody se ale hodí pouze jako krmivo pro dobytek. Zdejší pole se zavlažují ze stovek studen. Z domácích zvířat převládají velbloudi. Domky jsou malé, bílé a hranaté, s polokulatou střechou; některé vypadají jako pevnosti.

Djerba je spojena s pevninou silnicí. Silnici v mělkém moři vybudovali už Féničané a Římané, nyní se jezdí po moderním náspu západně od starověké silnice. Na pevnině je nejbližší velké město a letovisko Zarzis. Obě místa na břehu, spojené silnicí, se nazývají shodně El Kantara.

Další možností, jak se na ostrov Djerba dostat, je trajekt z přístavu Ajim n jihozápadě ostrova do přístavu Djorf.

                              jerba.jpg